Siirry suoraan sisältöön
Etusivu » Ajankohtaista » EU harkitsee etanolipohjaisten desinfiointiaineiden kieltämistä

EU harkitsee etanolipohjaisten desinfiointiaineiden kieltämistä

Etusivu » Ajankohtaista » EU harkitsee etanolipohjaisten desinfiointiaineiden kieltämistä

Desinfiointiaineiden mahdollinen kieltäminen liittyy biosidiasetuksen (EU) 528/2012 mukaiseen tehoainearviointiin. Päätöksiä asiasta ei ole vielä tehty. Asia on ajankohtainen, koska Euroopan kemikaalivirasto ECHA:n biosidivalmistekomitean lausuntoa etanolin luokituksesta odotetaan alle kuuden viikon kuluttua.

Biosidiasetuksen tehoainearviointiprosessin lisäksi etanolin turvallisuus arvioidaan CLP-asetuksen mukaisessa aineiden luokitusprosessissa. Aikataulullisesti tämä arviointi tehdään biosidiasetuksen tehoainearvioinnin jälkeen, arviolta vuodesta 2027 eteenpäin.

Molemmilla arviointiprosesseilla tulee olemaan merkittäviä seurauksia. Etanoli on olennainen osa hygieniaa, potilasturvallisuutta ja tuotantoprosesseja. Sen rajoittaminen vaarantaisi terveydenhuollon, elintarviketurvallisuuden ja teollisuuden toimintaedellytykset.

Etanolin turvallisuuden arviointi perustuu tällä hetkellä aineelle altistumiseen ruuansulatuskanavasta, toisin sanoen etanolia juomalla. Kosmetiikka- ja hygieniateollisuus ry on sitä mieltä, että etanolin turvallisuuden arviointiin pitäisi kerätä uutta tutkimustietoa nimenomaan ihon kautta altistumisesta ja arviointi tehtäisiin tämän pohjalta. Lisäksi etanolin uudelleenluokituksesta tulisi tehdä riittävän laaja vaikutustenarviointi ottaen huomioon esimerkiksi vaikutukset terveydenhuoltoon, elintarviketeollisuuteen ja hoivasektorille. Kotisivujemme hygienia-osiosta löytyy lisätietoja etanolin käytöstä kosmetiikka- ja hygieniatuotteissa.